Πήρε τους βαθμούς ο Ολυμπιακός

PAS_OSFP_12Μπορεί ο Ολυμπιακός να ήταν η ομάδα που έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τον αγωνιστικό χώρου του “Ζωσιμάδες” με σκορ 1-2 για την 3η αγωνιστική της Super League, όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε τις εντυπώσεις.

Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου έδειξαν μαχητικότητα και φάνηκαν καλά διαβασμένοι για τον δύσκολο αυτό αγώνα κόντρα στον περσινό νταμπλούχο, αλλά ηττήθηκαν από μία στιγμή αδράνειας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν άκαπνο αλλά και οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, με τον Ντε Βινσέντι να στέκεται άτυχος και να μην καταφέρνει να σκοράρει κόντρα στον δεύτερο “αιώνιο”.

Χρειάστηκε να συμπληρωθεί μία ώρα στο παιχνίδι για να βρεθούν πίσω στο σκορ, όταν η αλλαγή του Ζαρντίμ, ο Κώστας Μήτρογλου εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Τζεμπούρ μετά από αδράνεια του Τσουκαλά.

Μέσα στα υπόλοιπα οκτώ λεπτά υπήρξε ξέσπασμα στα γκολ με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 0-2 με τον Τζεμπούρ, αλλά και τον Γεωργίου να εκμεταλλεύεται ολέθριο λάθος των Κάρολ και Σιόβα και να μειώνει σε 1-2.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΣ πίεσε για την ισοφάριση, το γκολ μπορεί να μην ήρθε, πλην όμως ο κόσμος ικανοποιήθηκε από την εικόνα που είχε στον αγωνιστικό χώρο η κυανόλευκη ομάδα.

Διαιτητής της αναμέτρησης Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου). Βοηθοί του οι κ.κ. Δημήτριος Σαραϊδάρης (Μακεδονίας) και Κυριάκος Μερκενίδης (Μακεδονίας). Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο κ. Στέφανος Μαντάκης (Ημαθίας) και παρατηρητής ο κ. Χριστόφορος Ζωγράφος.

Συνθέσεις:

ΠΑΣ ΓIANNINA (Χριστόπουλος): Φέγκρους, Κολοβέτσιος, Πάντος, Μιχαήλ, Ντάσιος, Λίλα (62′ Τζάνης), Πατσατζόγλου (89′ Νικλητσιώτης), Τσουκαλάς, Γεωργίου (72′ Βίλα), Ντε Βινσέντι, Ίλιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαρντίμ): Κάρολ, Μοδέστο, Μασάντο, Παπάζογλου, Ιμπαγάσα, Τζεμπούρ (85′ Φέισα), Χολέμπας, Σιόβας, Μανωλάς, Γκρέκο (58′ Μήτρογλου), Αμπντούν (73′ Φουστέρ).